Prawo rodzinne i spadkowe
Reprezentujemy klientów w szczególności w sprawach o:
Rozwód i separację
Rozwód według statystyk zajmuje drugie miejsce na liście czynników najbardziej stresogennych. Całe postępowanie rozwodowe potrafi być wyczerpujące zarówno psychicznie jak i emocjonalnie. Z przedmiotowych względów, oferujemy kompleksowa obsługę prawną aby ułatwić klientowi przejście przez całe postępowanie zamykające pewien etap w życiu. Obecność profesjonalnego pełnomocnika nie tylko ułatwia mocodawcy opanowanie emocji, ale również pozwala spojrzeć trzeźwym okiem na najbardziej korzystne rozwiązania okołorozwodowe dla klienta. Należy także pamiętać, że rozwód to także postanowienia dotyczące małoletnich dzieci: ustalenie miejsca pobytu dziecka, władza rodzicielska, alimenty czy też kontakty. Niestety małżonkowie często tak bardzo zanurzają się w konflikcie okołorozwodowym, że zapominają o dobru swoich małoletnich dzieci. Zadaniem profesjonalnego pełnomocnika jest także podejmowanie działań zmierzających do ochrony interesu małoletnich dzieci. Jednocześnie, w przypadku gdy strony są zainteresowane podjęciem negocjacji w zakresie ustaleń okołorozwodowych, oferujemy również wsparcie w mediacjach. Ze względu na umiejętności negocjacyjne, a także racjonalne podejście do zagadnień prawnorozwodowych możliwe jest wypracowanie wspólnego stanowiska stron, które oszczędzi małżonkom żmudnego postępowania przed sądem. Niekiedy strony nie są gotowe na podjęcie ostatecznej decyzji jaką jest rozwód, wówczas proponujemy rozwiązanie przejściowe w postaci separacji. Jest to instytucja prawna, której orzeczenie prowadzi do formalnego rozdzielenia małżonków na skutek zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego, jednakże bez rozwiązywania związku małżeńskiego, przez co małżonkowie jego strony mają możliwość powrotu do wspólnego życia, jeśli nastąpi zniesienie separacji.
podział majątku
Nie ulega wątpliwości, że podziały majątku mogą stanowić skomplikowaną materię prawną zwłaszcza gdy małżonkowie w trakcie trwania związku małżeńskiego zgromadzili wspólnie znaczną ilość składników majątkowych, a obecnie pozostają ze sobą skonfliktowani. Kancelaria wspomaga klienta w rzetelnym uporządkowaniu spraw finansowych, ustaleniu co wchodzi w skład masy majątku wspólnego małżonków, rozliczenia środków pieniężnych stanowiących nakłady. Dzięki wsparciu ze strony kancelarii, klient będzie czuł się mniej zagubiony w regulacjach prawnych dotyczących podziału majątku, zwłaszcza, że bardzo często w tych postępowaniach sąd posiłkuje się wiedzą biegłych sądowych.
ustanowienie rozdzielności majątkowej
Rozdzielność majątkowa stanowi rodzaj majątkowego ustroju małżeńskiego, na podstawie którego każdy z małżonków dysponuje odrębnym majątkiem osobistym. Przedmiotowa instytucja prawna jest przeciwieństwem wspólności majątkowej małżonków. W szczególnych przypadkach (alkoholizm, hazard, zaciąganie zobowiązań bez wiedzy drugiego małżonka) rozdzielność może zostać orzeczona z datą wsteczną by uchronić interesy drugiego małżonka. Bez ustalenia rozdzielności małżeńskiej nie jest możliwe dokonanie podziału majątku wspólnego małżonków.
ustalenie miejsca pobytu dziecka
W momencie faktycznego rozstania rodziców, małoletnie dziecko pozostaje pod opieką jednego z nich, wówczas jest to rodzic pierwszoplanowy, na którym spoczywa obowiązek bieżącej opieki nad małoletnim dzieckiem. W przypadku formalnego ustalenia miejsca pobytu małoletniego przez sąd przy jednym z rodziców, osoba ta ma prawo złożyć pozew o alimenty na małoletniego. Drugi z rodziców uzyskuje uprawnienie do złożenia wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Rolą profesjonalnego pełnomocnika w takim postępowaniu jest przekonanie sądu do swojej argumentacji poprzez złożenie stosownych wniosków dowodowych, a przy tym zabezpieczenie interesu klienta, a także baczenie na
ustalenie kontaktów z dziećmi i wnukami
W przypadku gdy rodzice nie są w stanie wypracować porozumienia w zakresie sposobu utrzymywania kontaktu z dzieckiem, rodzic mający utrudniony kontakt może złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów. Sąd wówczas bada sytuację opiekuńczo-wychowawczą małoletniego, weryfikując jaka forma kontaktów będzie adekwatna do indywidualnego przypadku. Sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem są o tyle trudne psychicznie i emocjonalnie z uwagi na bezprawne działania pierwszoplanowego rodzica, który w przypadku konfliktu potrafi drugiemu rodzicowi ograniczać styczność z dzieckiem przez wiele miesięcy. Z przedmiotowych względów, w takich sprawach niezbędne jest składanie wniosku o zabezpieczenie kontaktów rodzica z dzieckiem. W przypadku nieprzestrzegania przez jednego z rodziców postanowienia sądu ustalającego kontakty drugiego rodzica z dzieckiem, ograniczany rodzic ma możliwość złożenia wniosku o zagrożenie nakazaniem zapłaty za każdy niezrealizowany kontakt z dzieckiem. Postępowania o ustalenie kontaktów z małoletnim nie dotyczą jedynie rodziców, obejmują one również członków rodziny, którzy mają silną więź emocjonalną z małoletnim. Finansowe dyscyplinowanie rodzica uniemożliwiającego bezpośrednią styczność drugiego rodzica z dzieckiem często jest jedynym sposobem na możliwość pielęgnacji więzi małoletniego z drugim rodzicem.
pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi
Pozbawienie przez sąd władzy rodzicielskiej jest równoznaczne z utraceniem jakichkolwiek uprawnień związanych z decydowaniem o sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka. Bardzo często przyczyną takiej sytuacji są nadużycie przez rodzica władzy rodzicielskiej, czy też stanowienie zagrożenia dla dziecka. Sąd wówczas niezwłocznie podejmuje działania zmierzające do zabezpieczenia dobra małoletniego. Często też rodzic jest pozbawiany lub ograniczany w wykonywaniu władzy rodzicielskiej przez sąd w przypadku eskalacji konfliktu między rodzicami, z powodu którego nie jest możliwe wspólne podejmowanie przez rodziców decyzji dotyczących życia dziecka.
Alimenty
Określenie wysokości obowiązku alimentacyjnego stanowi podstawową kość niezgody między rozstającymi się rodzicami. Przy ustalaniu wysokości alimentów Sąd weryfikuje uzasadnione potrzeby uprawnionego oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Zadaniem profesjonalnego pełnomocnika jest rzetelne przedstawienie średniomiesięcznych kosztów związanych z utrzymaniem uprawnionego oraz uporządkowanie dokumentów potwierdzających przedmiotowe wydatki. W przypadku reprezentacji zobowiązanego, z pomocą profesjonalnego pełnomocnika klient może w sposób rzetelny wykazać swoje możliwości zarobkowe. Należy również pamiętać, że obowiązek alimentacyjny nie ogranicza się jedynie do linii rodzic-dziecko. Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje obowiązek alimentacyjny jednego małżonka wobec drugiego, dziecka wobec rodzica, dalszych krewnych wobec dziecka. W momencie gdy dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać, istnieje możliwość złożenia pozwu o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. W razie uchylania się przez zobowiązanego od uiszczania świadczeń alimentacyjnych, uprawniony oprócz możliwości wystąpienia z wnioskiem egzekucyjnym może również zgłosić ten fakt organom ścigania.
Stwierdzenie nabycia spadku
Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wskazuje komu i w jakiej części spadek przypadł, a także czy dziedziczenie następuje na podstawie ustawy czy testamentu. W przypadku braku porozumienia między spadkobiercami jest to pierwszy etap całego procesu podziału masy spadkowej między spadkobiercami. Żeby dokonać działu spadku, niezbędne jest stwierdzenie nabycia spadku. W przedmiotowym postępowaniu istnieje również możliwość kwestionowania testamentu, który miałby stanowić podstawę dziedziczenia.
Dział spadku
Po stwierdzeniu nabycia spadku, dział spadku jest postępowaniem mającym na celu ustalenie co wchodzi w skład masy spadkowej oraz jaką mają wartość poszczególne jej składniki. Prawidłowe ustalenia w tym zakresie pozwalają określić wartość udziałów, które przysługują poszczególnym spadkobiercom, w tym wydzielić schedy spadkowe i wysokości spłat i dopłat.
Zachowek
Zachowek jest to uprawnienie, które ma za zadanie ochronę najbliższych krewnych spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z przepisów ustawy, są to zstępni, małżonek oraz rodzice. Uprawnieni mogą żądać od osoby powołanej zamiast nich do spadku zapłaty kwoty pieniężnej, który należałby się im w przypadku dziedziczenia ustawowego (czyli bez sporządzonego testamentu). Prowadząc sprawę o zachowek profesjonalny pełnomocnik jest zobowiązany do zachowania ostrożności i rzetelności, a przede wszystkim winien sprawdzić wszystkie możliwe sytuacje prawne związane z postępowaniem spadkowym m.in. możliwość wydziedziczenia jednego z uprawnionych do zachowku, odrzucenie spadku, niegodność dziedziczenia, rozwód, wcześniejsza darowizna itp. Każda taka sprawa wymaga indywidualnego podejścia i dogłębnej analizy.
ubezwłasnowolnienie częściowe lub całkowite
Ubezwłasnowolnienie jest instytucją prawa cywilnego, która wpływa na ograniczenie lub pozbawienie w całości zdolności do czynności prawnych danej osoby. Ubezwłasnowolnienie całkowite w stosunku do określonej osoby jest możliwe, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest ona w stanie kierować swym postępowaniem. Sąd ustala wówczas opiekuna dla takiej osoby. Ubezwłasnowolnienie częściowe może dotyczyć 0soby pełnoletniej z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw. Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę.