Naruszenie Posiadania
Naruszenie posiadania to bezprawne ingerowanie w cudze prawo, polegającą na jego zakłóceniu lub częściowym albo całkowitym pozbawieniu faktycznego władztwa nad rzeczą (posiadania). Zarówno wobec osoby posiadającej prawo własności, jak i nieposiadającej tytułu prawnego może dojść do naruszenia posiadania. Wykluczeniem bezprawności są działania oparte na wyraźnym przepisie prawa, orzeczeniu sądowym, decyzji administracyjnej lub zgodzie posiadacza.
Osobą uprawnioną do wystąpienia z roszczeniem o ochronę posiadania jest wyłącznie posiadacz (samoistny lub zależny). Powództwo wytacza się przeciw temu, kto posiadanie naruszył, jak również przeciw temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło.
Roszczenie o ochronę posiadania może przybrać dwie formy: zaniechania dalszych naruszeń posiadania przy równoczesnym władztwem nad rzeczą, oraz nakazanie przywrócenia utraconego posiadania, w przypadku gdy władztwo nad rzeczą zostało faktycznie utracone. Należy również pamiętać, że właściciel ma rok na zainicjowanie postępowania.
Nasza kancelaria podejmuje działania zmierzające do odzyskania przez klienta utraconego posiadania, czy też zobligowanie do zaprzestania naruszania prawa posiadacza. Dzięki rozbudowanym działaniom kancelarii na etapie przedsądowym, istnieje możliwość uniknięcia postępowania sądowego.